pondělí 16. října 2017

Miroslav Plzák

Miroslav Plzák / Ivana Hudcová

Obrana pro zlu 

Návod k slušnému soužití

Plzáj stěží zklame očekávání těch, kteří znají tohoto psychiatra a publicistu, jako zábavného společníka a zároveň uznávaného odborníka v oblasti partnerských vztahů. V tomto smyslu najde čtenář v Obraně proti zlu stejné téma. Tentokrát však autor nevystupuje jen jako lékař, ale hlavně jako občan snažící se bránit slušnost v mezilidských vztazích proti neurvalostem všeho druhu v době, kdy se pro mnohé stala jen prázdným slovem MUDr. Plzák si obvykle přeje oslovit větší okruh publika než pár set vzdělanců, a tato tendence provází i Obranu pro zlu. Nepředstavuj věděcké dílo, ale spíše populárně věděcky návod, jak se k společensky žádoucím chováním a slušností dobrat. Autor vytvořil v dialogu s novinářkou Ivanou Hudcovou na základě svých přebohatých zkušeností instuktivní dílo pro odborníky i pro laiky. Zlo, o němž Miroslav Plzák píše, dříme v každém z nás a provází - někdy viditelné, někdy zase nezjevně - naše vztahy k blížním, všichni tedy ,,návod k slušnému soužití"
potřebujeme. Obranu pro zlu vrcholí autorova celoživotní zkušenost, že naše civilizace může přežít ,, jedině správně fungujicí mravností".

Obrana proti zlu : Návod k slušnému soužití 
Formou dialogu mezi autorem a novinářkou podává známý lékař názory na slušnost mezi lidmi s návodem, jak se této slušnosti dobrat.
Populárně vědecký návod, jak se dobrat ke společensky žádoucímu chování a slušnosti.

Předmluva

Latros philosophos isotheos_ filozofujicí lékár bohu se podobá.Výrok přepisovaný otci evropské meciný Hippokratovi platí dodnes. Lze je vyložit i z druhé strany:lékař bez filozofie je ohrožen rizikem, že se dostane buď na úrověň pragmatické ho minipulátora, nebo rozevlátého vizionáře.
Miroslav Plzák zmíněný nebezpečím unikl, protože vždy spojoval medicinu s filozofíí. Dá se řící, že logicky přstup je mu bližší než přístup psycho-logický. Jeho fizolofie rozhodně není abstraktní a katedrová. Je spíše filozofií tržiště, což  jí neubírá na kvalitě, a naopak přidává na sdělností. Božstvo (v našem součastném pojetí ,,princip"), kterému se autor podobá nejvíce, je bezeporu Hermes neboli Merkur. Kličovým slovem tohoto principu KOMUNIKACE, její nejpodstatnější součástí pak INFORMACE. Jasná, srozumitelná, jednoznačná a možnost dodat. ,,Padni, komu padni".
Miroslav Plzák vždy oslňoval (často i šokoval) své čtenáře břitkým úsudkem, nevyvratnou logikou, schopností brilantně formlovat a nevšední ochotu dovést myšlenku až dokonce, býť by to bylo jakkoli nepopulární. Tyto skutečnosti spolu s nevšední neochotou vzdát se charakteru a dravit u vrbiček mu vynesly nepřízeň mocným a uzavřely mu cestu k akademické kariéře, po kterou měl více než dost tvůrčího potenciálu, ale méně než minimum požadované přizpůsobivosti.

 Výsledek obrázku pro Obrana proti zlu

Žádné komentáře:

Okomentovat