neděle 1. října 2017

Jehličnaté dřeviny



Jehličnaté dřeviny
     V našich přírodních podmínkách zaujímají jehličnany velmi důležité místo. V průběhu roku nepodléhají významnějším vizuálním změnám. Zaručují vyváženost a působivost zahradní kompozice. Vytrvalost olistění neopadavých jehličnanů patří k okrasným a ovlivňuje způsob použití v zahradě.Výsledek obrázku pro Jehličnaté dřeviny opadavé
     Základní stanovištní podmínky pro pěstování jehličnanů. Musíme vycházet z jejich požadavků. Při použití domácích druhů vycházíme z podmínek rostlinných společenstev, ve kterých tyto druhy rostly ve svých původních areálech. Důležitým faktorem dobrého růstu a životnosti jehličnanů je hladina podzemní vody. Vysoká relativní vzdušná vlhkost jim velmi dobře svědčí. Důležitým pěstitelským opatřením je rosení jehličnanů (skalky).Výsledek obrázku pro Jehličnaté dřeviny skalky Záleží i na kvalitě pěstitelského substrátu. Úspěšnému pěstování přispívá i správné osvětlení. Důležitým činitelem, který ovlivňuje zdárný a zdravý vývin jehličnatých dřevin je čistota prostředí. Jsou citlivé na zásobování půdy. Špatně snášejí vyšší koncentraci výfukových plynů v ovzduší. Jehličnany jsou citlivé hlavně na oxid síry, dusíku, oxid uhelnatý, vysoký obsah stopových prvků, sirovodík a další exhaláty.
     V zahradě se používá jehličnatá dřevina jako solitér nebo jako živý plot. Vysoké konifery se mají při výsadbě tvarovaného živého plotu téměř dotýkat svými spodními větvemi.
Výsadba jehličnatých dřevin Výsledek obrázku pro Jehličnaté dřeviny žívý plot
     Sází se výhradně s kořenovým balem od (III. – IV.) a od poloviny (VIII. – IX.). Hloubka výsadby má odpovídat hloubce v jaké byly rostliny vysázeny ve školce (nebo v kontejneru). Nesmí se vysadit do zamokřených půd. Jutový obal neodstraníme. Konifery zásadně nevysazujeme do půdy zaplevelené, hlavně vytrvalými plevely. Průměr jámy má být 2-3 krát větší než průměr kořenového balu. Bal v jámě usadíme. Rostliny musí stát kolmo. Přisypanou zeminu ke kořenům dobře utužíme. Zeminu předem připravíme. Musí být sypká, aby dokonale přilnula ke kořenům. Pro jehličnany se dobře hodí směs jemné, dobře rozleželé listové hrabanky s pískem nebo prosetého kompostu s rašelinou a pískem. Po výsadbě je důležitá opakovaná zálivka a postřikování (rosení) sazenic na jehličí. Když nemůžeme zajistit pravidelnou zálivku je výhodné mulčování povrchu půdy kolem vysázených konifer vláknitou rašelinou, drcenou borkou, pokosenou trávou. 
 Výsledek obrázku pro Jehličnaté dřeviny



Žádné komentáře:

Okomentovat